Realitní makléři čekají spíše další růst cen nemovitostí, zákon přinesl profesi legitimitu
Přečtěte si zajímavý rozhovor z časopisu Profi & Reality s generálním ředitelem NEXT REALITY Robertem Hanzlem. Dozvíte se v něm jeho výhledy na růst cen nemovitostí, poodhalí úspěchy firmy v letošním roce a sdělí přínosy zákony a o realitním zprostředkování.
1. Poslední dobou se objevují různé zprávy o dalším vývoji cen nemovitostí. Jedni říkají, že budou v příštích měsících klesat, druzí, že porostou i nadále. Jak vidíte aktuální situaci i budoucí vývoj vy? A je lepší dnes nemovitost prodat, nebo ji spíše pronajmout? Co radíte svým klientům?
Již v dubnu a květnu někteří experti předpokládali strmý pád cen, který přijde v létě, nejdéle po prázdninách. Již v této době jsem tvrdil, že se tak nestane. Aktuálně se ukazuje, že jsem měl pravdu. Za poslední tři měsíce ceny spíše mírně rostly, určitě neklesaly.
Důvodů je hned několik, před pandemií zde byl enormní zájem lidí nakupovat, ten se snížil o zahraniční klienty, kterých bylo hodně převážně v Praze. Poptávka Čechů však stále zůstala. Banky se podbízejí nebývale nízkými úrokovými sazbami hypoték, bude zrušena daň z nabytí (takže se kupujícím snížila kupní cena o 4 %), ale hlavně, lidé berou nemovitost jako jistou komoditu k investici. Když všechny trhy spadnou, nemovitosti se budou vždy držet – i kdyby lehce poklesly, časem se zase vrátí k růstu, to ukázaly všechny předchozí krize v ČR i ve světě.
Prodat v dnešní době je dobré, pokud potřebuje klient finanční prostředky na jiné investice. Kupující to mají stále těžké, některé typy nemovitostí prakticky nejsou – malé byty, rodinné domky do 2 mil. Kč u velkých měst nebo rekreační objekty, po těch je obrovská poptávka.
2. Zanedlouho bude končit třetí čtvrtletí. Jak se vaší společnosti letos daří? A jak vidíte další vývoj, například letošní výsledky?
V srpnu jsme pokořili snad všechny rekordy v obratu. Přiznám se, že ani já jsem toto nečekal, když si vzpomenu, jaké byly výhledy v březnu a dubnu.
Daří se všem divizím firmy a prakticky ve všech regionech. Příčinu vidím v systematické činnosti. Staráme se o to, aby naše kanceláře měly práci a hlavně o to, o co je největší nouze – zakázky. Dalším důvodem je akviziční činnost. Každý měsíc k nám nastupuje další zaběhnutá kancelář (v srpnu jsme podepsali další dvě nové franšízy), lidé v realitách vidí, že síla je v partnerství, vydělat se totiž dá takto mnohem více.
Také chceme, aby naši lidé měli příjmy i z jiných činností než jen z realit. Proto spolupracujeme s Partners a učíme realiťáky budovat si vlastní pasivní příjem. Bude velmi příjemné, když každému, kdo se zapojil, přijde v lednu na účet zajímavá finanční částka, aniž by to skoro čekal.
V roce 2017 jsme si vytyčili cestu, která se měla uzavřít na konci roku 2020. Po tom, co se dělo na jaře, jsme už nevěřili. Když se ale podíváme do čísel, vidíme, že už v srpnu jsme pokořili čísla z roku 2019, takže pevně věříme, že náš plán splníme.
3. Vidíte už dnes nějaké konkrétní dopady realitního zákona? Co třeba tolik diskutované zkoušky pro obchodníky s realitami? Už jsou vaši makléři certifikovaní?
Velmi pozitivní dopadem zákona je, že máme jako profese legitimitu. To je něco, co se těžko měří a vlastně jsme s tím pořádně nepočítali. Ukázalo se to například při jarní vlně opatření, kdy jsme na ministerstvu pro místní rozvoj mohli jako zástupci profese jednat o rozvolňování opatření na schůzkách, prohlídkách, náběrech apod.
A také se povedlo, vzpomeňme, že jsme byli jedni z prvních, kterým byla povolena činnost. Bez legitimity by to nešlo, realitní zprostředkovatel jako profese neexistovala. Byl to každý, kdo chtěl, jen s živnostenským listem. Dále jsme to využili při vyjednávání o zrušení daně z nabytí, kde protahování rozhodování vedlo k problémům v naší činnosti. Na tomto se dá stavět do budoucna.
Téma zkoušek – ty probíhají a celá profese se s tím popasuje, stejně jako naše firma, jak si zákonodárce přál. Není to ideální, některé realitní kanceláře si makléře proškolují samy, protože mají certifikaci, ale nemá smysl se k tomu vracet. Konečně také víme, kolik nás na trhu je.
Nyní by bylo dobré se vrhnout na změření trhu realitních transakcí, ať také víme, v jakých objemech pracujeme. Některé výpočty si děláme sami, ale určitě by bylo dobré je zpřesnit. Když jsem před prázdninami objížděl republiku v rámci realitní road show právě na téma zákona o realitním zprostředkování, překvapilo mě, jak si někteří makléři zbytečně komplikují situaci. Dokonce jsem slyšel názory, že zákon činnost tak ztížil, že klienti nyní nepodepisují zprostředkovatelské smlouvy.
Zde se jasně ukazuje, jak důležité je know -how každé realitní kanceláře, sítě. Být individualista a brát informace jen z placených externích školení není ideální. U nás se například po přijetí zákona prakticky nic nezměnilo. Podle pravidel v něm nastavených již jedeme řadu let, máme stále zprostředkovatelské smlouvy na jednu A4, bez pokut pro klienty a našim makléřům se podepisují dobře. Nový zákon v celém systému zprostředkování nic zásadně špatného pro realitní makléře nepřinesl, jen je potřeba ho dobře chápat.
ZDROJ: https://profimr.cz/
Trh s nemovitostmi v Dubaji zažívá v roce 2024 brutální růst a dosahuje rekordních výsledků. Jen ve třetím čtvrtletí roku 2024 bylo zaznamenáno přes 50 000 transakcí, což představuje 38% nárůst oproti minulému roku.
Čtyři měsíce běží projekt Podpoř svůj klub ve Středočeském kraji. NEXT REALITY navázalo spolupráci a celý projekt rozjelo s SKFS. Za dosavadním průběhem se v rozhovoru ohlédl Petr Zelenka, ředitel partnerské sítě a člen představenstva NEXT REALITY.
Orientace nemovitosti je jedním z klíčových faktorů, který může významně ovlivnit kvalitu bydlení. Rozhodování o orientaci domu nebo bytu při jeho koupi nebo výstavbě může mít zásadní dopad na komfort, energetickou efektivitu a celkovou pohodu obyvatel.
Pokud uvažujete o investici do nemovitostí mimo Evropu, je Omán v jihovýchodní části Arabského poloostrova vynikající volbou. Tento svobodný, bezpečný a rozvíjející se sultanát nabízí příležitosti, které se díky růstu cen stávají stále výhodnějšími.