Je to šest let, co Tomáš Kleiner přišel do naší kanceláře, aby se mohl plně podílet na jejím rozvoji. Zde si prošel nejdříve manažerskou pozicí, kde byly jeho hlavní náplní daně, a pokračoval až na pozici provozního ředitele. Přinášíme vám příběh muže, který se z malého moravského města dostal svou pracovní pílí až do vedení NEXT REALITY, ale zároveň nezapomněl normálně žít.
Tomáši, jak je známo pocházíš z Moravy. Jak vzpomínáš na své dětství?
Měl jsem ho bezstarostné, plné zážitků a fajn kamarádů. Na Moravě jsem prožil většinu svého mládí, ale narozený jsem ve Slezsku, konkrétně ve Vítkově u Opavy. Když mi byl rok, přestěhovali jsme se s rodiči do Podolí u Uherského Hradiště. Tam jsem měl zejména štěstí na učitele a profesory, takže rád vzpomínám i na místní školy.
Na školní léta bych se tě právě ráda zeptala. Vybíral sis studium sám, nebo tě směřovala rodina?
Měl jsem velké štěstí, že jsem se po základní škole dostal na jedno z nejlepších gymnázií v republice, na Gymnázium Uherské Hradiště, takže jsem si následně mohl vysokou školu vybírat. Ve hře bylo několik variant. Třeba i fakulta tělesné výchovy a sportu, protože mám pohyb od přírody rád. Rozhodující vliv na můj výběr a vlastně i budoucnost měl můj otec. Věděl, že jsem na čísla, takže po rodinné poradě jsem se nakonec přihlásil na Vysokou školu ekonomickou v Praze a její první fakultu - Daně a finanční kontrola. Po letech musím dát tátovi zapravdu a s nadsázkou přiznat, že daně a smrt jsou jediné jistoty.
Vím, že tvé začátky v Praze nebyly úplně snadné. Můžeš nám popsat, co se tehdy dělo?
Bylo to období nabité činnostmi. Jako mnohý vysokoškolák, jsem i já, absolvoval etapu kolejního života. Naštěstí se mi natolik zhoršil prospěch, že jsem se už druhý rok na koleje nedostal a musel se stěhovat do pronájmu. Našel jsem si práci přes ulici a začal pracovat na plný úvazek v obchodním oddělení společnosti dodávající největší věrnostní systém v ČR. Nedlouho na to, jsem tam převzal celý věrnostní systém Quelle. Zkušeností přibývalo, ale škola trpěla. Naštěstí jsem „zvolnil“ a odešel do odvětví, kde je vše možné, do audiovize. Začal jsem pracovat pro produkční společnosti zabývající se animací a reklamou s pobočkami v Indii a Japonsku. Zanedlouho jsem byl jmenován finančním ředitelem, ale to jsem měl alespoň dokončené bakalářské vzdělání. Tudíž se dá říct, že nutná podmínka vzdělání byla splněna.
Máš rád změnu nebo proč jsi pak přijal nabídku od NEXT REALITY?
Do NEXTu jsem se dostal vlastně náhodou, přes mou manželku. Ta do společnosti nastoupila, když jsme se seznámili, a často jsme se o její práci doma bavili. Přišlo mi, že některé věci se dají dělat lépe, tak jsem se tehdy sešel s finančním ředitelem Romanem Vlasákem a domluvili se na projektové spolupráci. No a nyní je to již šest let a já mám to štěstí, že se můžu podílet na vedení, dle mého mínění, nejinovativnější realitní kanceláře v Čechách.
Během pár let jsi přešel z jedné manažerské pozice do druhé. Dnes v NEXTu pracuješ jako provozní ředitel. Jak jsi se vypořádal s touto změnou?
Byl jsem za ni rád, protože jsem už měl čísel plnou hlavu. A i když se i nadále věnuji prakticky denně rozpočtování, analyzování a přípravě různých přehledů, mám jistý přesah, který mi dovoluje řídit a posuzovat věci komplexně.
Můžeš posoudit, kam se posunula naše společnost v průběhu řekněme posledních pěti let? V čem vidíš největší rozdíly? Co se z tvého pohledupodařilo nebo nepodařilo?
Za posledních pět let jsme učinili nejen významný pokrok, ale hlavně přerod v moderní společnost. Z původní struktury, která fungovala zejména na přátelských vztazích, jsme se vypracovali na poskytovatele jména a licence. Za velký úspěch a naprosto zásadní a zlomovou součinnost beru také naší spolupráci s Českomoravským realitním fondem a se zprostředkovatelem finančních služeb Partners, která oběma stranám otevírá velké možnosti. Naopak, za ne moc povedenou věc bych jmenoval asi vývoj informačního systému, kde se nám nepodařilo implementovat naše potřeby na připravené jádro, a proto jsme začali vyvíjet systém šitý na míru přesně nám. To samozřejmě není nic špatného, protože jsme alespoň zjistili, že jsme firma opravdu výjimečná a máme vysoké nároky.
Ve tvé osobě se do čela společnosti postavil odborník, který se podílí na řadě vývojových projektů. Které pokládáš za nejdůležitější?
Stěžejním v tomto ohledu je NEXT REALITY PARTNER a neustálé zapojování nových partnerů do obchodního modelu NEXT REALITY. To je teď hlavní cesta a největší žrout mého času, protože nejde jen o neustálé připojování nových kanceláří, ale také o transformaci stávajících síťových kanceláří. S tím je spojen náročný proces transformace nákladů a také požadavků na neustálé zlepšování služeb. Přechází k nám již zkušení profesionálové, protože v jejich původních kancelářích spousta věcí nefungovala. Ti samozřejmě chtějí, a mají na to plné právo, abychom jim poskytli to nejlepší.
Dalším mým neméně významným projektem je Českomoravský realitní fond, který v současné době obchoduje přes stovku nemovitostí ročně, což je prakticky každé 3 dny jedna nemovitost, přičemž předpoklad pro příští rok je toto číslo ještě navýšit.
Denně také pracujeme na zapojování nových partnerů v dodávání zakázek pro naše kanceláře. To považujeme v dnešní době, kdy na trhu došlo k propadu nabízených nemovitostí, za velmi důležité. Ať už se jedná o leady nebo o doporučitelské kontakty od Partners, snažíme se našim makléřům zajistit co možnou největší nabídku.
Zvládáš k tomu dohlížet na každodenní byznys?
Je byznys a byznys. Z mé pozice samozřejmě nesleduju každodenní obraty, ale vím, jak a které kanceláře plní své obraty a plány. Když se nad tím zamyslím, tak se tomu věnuji prakticky na denní bázi. Přeci jen nejsme žádný velký korporát, takže je vše člověku mnohem blíže. To samozřejmě platí v dobrém i ve zlém, protože občas musím řešit i maličkosti, které by třeba měl řešit někdo jiný.
Jak na tvoji práci reagují kolegové? Přeci jenom kontroluješ jejich práci.
Myslím, že je to jako všude jinde. Mám svou odpovědnost a tu se snažím vykonávat svědomitě. Zásadně musím rozlišovat mezi mým vztahem vůči podřízeným na centrále společnosti a pozicí vůči síti a partnerům. Na centrále musíme udělat vše proto, abychom poskytli všem obchodníkům co největší komfort a servis, zatímco s našimi partnery, vedoucími a makléři musíme najít v zásadě společnou řeč a pomoci jim pochopit cíl, který by měl být společný.
NEXT REALITY teď rychle roste, stává se z ní franšízová společnost. Jaké příležitosti pro firmu z toho plynou.
Je to příležitost pro rychlou expanzi do regionů, kde se nám třeba dříve nedařilo najít trvalé obchodní zastoupení.
Můžeme tedy říct, že franšízová spolupráce nepřináší žádná rizika?
Naštěstí máme velmi dobře nastavenou franšízovou smlouvu a asi již můžu prozradit, že budeme v podmínkách pro partnerské kanceláře dále přitvrzovat. Abych to uvedl na pravou míru, nejsou to samozřejmě opatření, která by kohokoliv omezovala v podnikání, pouze ještě víc chráníme klienta.
Jak už jsme předtím zmínili, v NEXTu pracuje i tvá manželka. Jak to funguje v praxi? Přijdete domů a bavíte se o práci, nových nápadech?
Doma, v autě, na dovolené…tomu se člověk nevyhne. Maruška je v dobrém smyslu slova workoholik a já to přijal jako nedílnou součást našeho života. Neuznávám, že je potřeba oddělovat soukromí od práce. Ba naopak, věříme, že je možné, aby to fungovalo pospolu. I po devíti letech vztahu jsme si opravdu blízcí a oba poznáme, kdy už je té práce moc a je lepší se bavit o něčem jiném.
NEXT je výjimečný tím, že se tu netočí stále noví lidi, kteří, když se potkají, nemají si co říct. Většina z nás se zná již mnoho let. Je ti toto blízké?
Ano, NEXT je v tomto směru mnohem dál. Tak jak jej znají všichni, je to rodinná firma. Pracuje zde i několik manželských párů, známí našich známých a někdy i jejich děti. Oba jsme s manželkou rádi, že jsme její součástí, a vím, že tato spolupráce přesahuje běžný zaměstnanecký vztah, protože s kolegy spolu trávíme často i náš soukromý čas. To vše dělá firmu stabilnější a práci příjemnější.
Společně vychováváte dvouletého syna. Jak vše stíháte?
Od té doby, co se nám narodil syn, jsou ta rána někdy náročnější. V noci se moc nevyspíme, takže občas jdu do práce opravdu po cimrmanovsku - s hlavou jasnou a prázdnou. Ale většinou s příjezdem do kanceláře zapínám na plné obrátky a jsem schopný plně se soustředit.
Co rád děláš ve volném čase?
Jak to jde, jsem s rodinou. Syn je neustálá studnice legrácek, lumpáren a smíchu. Velmi mě to nabíjí a zároveň mentálně odpočívám. Dát dohromady práci s volným časem, tak jak jsme jej znali, skoro neexistuje. Večer padáme vyřízení do postele. Podařilo se nám ale přistěhovat naši babičku, která nám pomáhá s hlídáním, a nějaký ten volný čas nám dopřeje.
Co patří mezi tvé nejoblíbenější záliby?
Občas se dostanu například na golf. Chodím si zahrát taky florbal a někdy jako divák fandím na fotbale. Máme nový dům, takže se mezi mé oblíbené činnosti také zařadila práce na něm. Jinak společně s manželkou hojně navštěvujeme různé kulturní akce, koncerty a na regeneraci těla pak jasně vede sauna.
Jaký máš životní cíl? Čeho bys rád dosáhl?
Těch cílů je spousta, to by bylo na dlouhé povídání. Přiznávám se, že za poslední dva roky, co máme syna, jich většina ustoupila do pozadí a snažím se být zejména dobrý otec.
Trh s rekreačními nemovitostmi v České republice prochází změnami, které jsou ovlivněny událostmi posledních let.
Orientace nemovitosti je jedním z klíčových faktorů, který může významně ovlivnit kvalitu bydlení. Rozhodování o orientaci domu nebo bytu při jeho koupi nebo výstavbě může mít zásadní dopad na komfort, energetickou efektivitu a celkovou pohodu obyvatel.
V červenci dosáhly ceny pronájmů rekordních hodnot, s meziročním nárůstem o 4,5 %. Nejvíce zdražily malé byty ve velmi dobrém stavu, zejména v Praze a Zlínském kraji, kde se nájmy zvýšily o 5,8 % a 5,6 %. Celkově vzrostly ceny pronájmů za poslední tři měsíce o 1,2 %.
Trh s nemovitostmi v Dubaji zažívá v roce 2024 brutální růst a dosahuje rekordních výsledků. Jen ve třetím čtvrtletí roku 2024 bylo zaznamenáno přes 50 000 transakcí, což představuje 38% nárůst oproti minulému roku.